V posledním zápase letošního kalendářního roku jsme přivítali v naší domácí aréně favorizovaný tým Bižuterie Jablonec. Do poslední chvíle jsme trnuli hrůzou, zda hosté na zápas nenominují nejmenovaného bojovníka proti virovým chorobám, naštěstí se tak nestalo. Do zápasu jsme vstupovali jako vedoucí tým soutěže s vědomím, že udržení první pozice bude těžký oříšek.

Utkání začalo poměrně příznivě. Míla Pártl odebral favorizovanému Ondru Sýkorovi již v zahájení figuru, ale jelikož se blížil termín odjezdu vlaku do Mílova bydliště, velkoryse nabídl remízu, která byla s velkou radostí akceptována.

Do vedení jsme se dostali díky Jirkovi Slabovi, jehož partie s Filipem Zadražilem připomínala pověstnou hru kočky s myší. Hostující hráč se nevypořádal s tematikou slabých polích a ve chvíli, kdy již stál pozičně přizdechle navíc ještě nezaregistroval typický kombinační motiv, jaký náš hráč řeší při tréninku x krát denně. A tak jsme se ujali vedení.

Partie se bohužel nevydařila Luboši Jínovy, který soupeři Lukáši Sivákovi z nevysvětlitelných důvodů přenechal jediný volný sloupec na šachovnici. Soupeř se ho po dlouhém váhání , zmocnil a následně jej využil ke vniknutí svých figur do černé pozice a vítězství v partii.

Na 5. šachovnici připomínala partie mezi našim kapitánem Honzou Šlechtou a hostujícím Milošem Filou hru kočky s myší. Náš hráč sehrál, po stránce poziční, svoji životní partii. Již v zahájení se soustředil na nejslabší figurku v soupeřově pozici, což byl totálně umrtvený bělopolný střelec. Ostatní figurky náš hráč postupně nenápadně měnil a soupeř už začal pomalu tušit, že výlet do Liberce pro něj asi nedopadne dobře. Ve chvíli, kdy začínal nabývat dojmu, že je z nejhoršího venku, zavčasu nezpozoroval kombinaci, jejíž typový motiv Honza Šlechta pravidelně trénuje v naší oblíbené hospůdce, kam chodí pod záminkou konzumace alkoholu, ale ve skutečnosti je jeho hlavní motivací se v tréninkových partiích se zkušenějšími soupeři posunout šachově výše. Partie netrvala dlouho a opět jsme se ujali vedení.

Na první šachovnici vysoce favorizovaný největší talent jabloneckého šachu za posledních 50 let, Marek Sýkora, nastoupil proti totálnímu outsiderovi, autorovi těchto řádků. Troufalá nabídka remízy v rovné pozici byla Markem odmítnuta a od té chvíle se partie vyvíjela již jen podle domácích not. V téměř zoufalé situaci s pěšcem méně však Marek vymyslel téměř geniální plán, jak otočit kormidlem dějin. Naštěstí jsem si na poslední chvíli uvědomil, že záludný plán má taktickou díru. Poté, co jsem soupeři typizovaným kombinačním motivem odebral figurku, se Marek čestně vzdal a začínalo to pomalu vypadat, že vánoční svátky budou pro hráče ŠK SLAVIA Liberec ve stylu bujarých oslav.

Nečekané drama nabídla partie na druhé šachovnici. Náš předseda Jirka Jareš se nenechal zaskočit kavárenským stylem hry hostujícího kapitána Tondy Dudy. Jirka soupeři postupně odebíral všechny nabízené figurky a se zatajeným dechem čekal, když přijde nějaká hrozba, Ta se nekonala. A proto se Jirka rozhodl, v rámci dramatizace partie, vrátit téměř všechen získaný materiál a demonstrovat svou techniku hry v koncovkách. Bohužel si Jirka neuvědomil, že všechny důležité koncovky v posledních letech prohrál. Ani tady to se hrou na výhru nevypadalo moc optimisticky. Naštěstí si Tonda neuvědomil, že jezdec je záludná fifgurka, která umožňuje nepozornému soupeři uštědřit taktický úder, lidově nazývaný vidle. No a do jedněch z nich si Tonda nalezl a s favorizovanou bižuterií to začínalo vypadat bledě.

Na čtvrté šachovnici se Marek Gombala pokoušel hostujícího Zemánka udolat remízovými nabídkami. Hostující hráč statečně odolával, ale ve chvíli, kdy zjistil, že stav zápasu je již rozhodnut a ani pozice nevypadá, že by se to dalo vyhrávat, tak další nabídku remízy již akceptoval.

Jako poslední se dohrávala partie Luďka Švece se zkušeným Titěrou. Hostující hráč Luďka postupně přehrál a po dlouhém těžkém boji nakonec zvítězil. Nicméně Luďkův výkonnostní vzestup v posledních měsících je obdivuhodný a být Magnus Carlsen o pár let starší, tak se ještě musí o svůj mistrovský trůn pořádně strachovat.

Překvapivé vítězství nás drží na průběžné druhé příčce jen o skóre za favorizovanou Zikudou Turnov, která si skóre vylepšila vysokým vítězstvím nad outsidery z Frýdlantu.

Každopádně, až vystřízlivíme, začneme se zodpovědně připravovat na dalšího soupeře, kterým bude krátce po novém roce áčko České Lípy.

To samozřejmě za předpokladu, že superstár Vojtěch usoudí, že šachy jsou dostatečně bezpečná volnočasová aktivita. Přeci jenom, jít až přes mrtvoly by nebyl dobrý nápad. Pro jistotu máme v klubovně připraveny protiplynové masky, protichemické pláštěnky a kanystr se Savem.

 


Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/sachy-slavia-lbc.cz/www.sachy-slavia-lbc.cz/templates/diamonds/index.php on line 169