""""KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 7.4. TJ Lokomotiva B - SLAVIA B 2 : 3 """
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net

Poprvé v historii nového klubu hrozilo, že se letošní ročník neuskuteční. Zakládající členové klubu si do stanov zanesli, že hospodář by se měl snažit udržovat VYROVNANÝ rozpočet. Když novopečený hospodář Jan Gončarov v prosinci prohlásil,

že Kobrův memoriál zorganizuje s nulovou ztrátou, jevilo se to vzhledem k silně deficitním hospodářským výsledkům předchozích ročníků ostatním členům výboru jako projev bláznovství. Až když členy výboru několikrát ujistil, že případnou ztrátu zaplatí ze svého a že na pořádání trvá kvůli slibu letitému příteli Vojtovi Šicovi, pochopili, že se nejedná o projev ,ale jasnou diagnózu. Dohodli jsme se, že turnaj pojmeme jako krajský přebor a nebudeme dělat samostatnou dětskou část. Předseda Petr Janouš v lednu domluvil ve spolupráci s panem Průdkem termín krajského přeboru v rapidu na 21.4 a já měl tedy za úkol zajistit prostory, rozhodčího, sponzory ...

Prvním krokem k pořádání turnaje je zajištění vhodných prostor. Protože měl být turnaj nízkonákladový rovnou jsem upustil od pronájmu sálu U Košků a zaměřil se na restaurace v Liberci, které jsem osobně obešel. V rukávu jsem měl plán zanést do turnaje povinný oběd, který by provozovateli zařízení částečně pokryl náklady spojené s provozem. Bohužel plno restaurací nemá stoly a židle vhodné k šachové hře. Za vstřícnost a dobré herní podmínky stojí zmínit Restauraci u Poláků (volno v neděli,cca 40 hráčů), Park Restaurant naproti severočeskému Muzeu, Radniční Sklípek, bar Ateliér v Pražské, výborný prostor by byla i čínská restaurace Zlatý slon v OC Delta, a dohodnout jsem se pokoušel i prostor v knihkupectví Jottunheim (naproti kostelu v ulici Železná) , který byl už bohužel na 21.4 obsazen. Jak vidíte o podobné prostory není v Liberci nouze. Můj prvotní plán udělat akci v restauraci u Poláků ovšem narazil na problém. Na krajském přeboru by se neměl podávat alkohol (alespoň si to myslíme u nás v klubu) a hospoda není vhodné místo. Navíc by startovné nemělo být vyšší než maximálně 100 Kč. Na doporučení pracovního kolegy jsem tedy zkusil oslovit vedení policie, kterému patří bývalá kavárna pošta. Poté co jsem kapitánce Janě Světlé poslal e-mail, kde jsem celý turnaj pravdivě odprezentoval jako neziskovou spíše prodělečnou akci sloužící k propagaci šachů v regionu a zároveň jako možnost jak představit šachy i kavárnu veřejnosti, jsme při osobní schůzce dostali nabídku hrát v prostorách kavárny pošta za pro nás velmi výhodných podmínek. Tento husarský kousek silně ulehčil pořádání turnaje, zároveň nesl břímě zajistit bezproblémový průběh a vzornou reprezentaci abychom nejen my, ale případně i další šachové kluby v Liberci měli možnost pořádat turnaje v takto nádherném prostoru. (Jsem jen zvědav, kdo to tam dokáže zazdít)

sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net

V tento moment bylo rozhodnuto, že turnaj nepotřebuje žádné další sponzory. Maximální startovné 100Kč zůstalo zachováno a slevu měli jen mládežníci (50kč). Bylo totiž nutné zabezpečit cenový fond 1000-700-500 tedy 2200Kč a zaplatit práci rozhodčího Tomáše Trejbala (mimochodem naprosto skvělého). Dostatek předregistrovaných hráčů (38) svědčil o tom , že turnaj nebude finanční fiasko.

Ranní počet 35 hráčů z nichž mnozí předregistrovaní ani nebyly, byl pak zklamáním a hrozil uvrhnout turnaj do mírného deficitu. Antikvariát Janouš & Gončarov pročistil domácí police a do cen věnoval osobní šachovou literaturu.

Samostatnou jednotku turnaje pak tvořilo neziskové „Občerstvení u dvou báb“ (moje maminka a tchýně) které prodávali kafe a bábovky za 10,- a navrátili tak hráče do doby kdy král Klacek ještě nosil dupačky.

Turnaj probíhal přesně podle harmonogramu, a nenabral žádné zpoždění. Hráči si pochvalovali novorokokové prostory kavárny Pošta, kvalitu hrací místnosti i celkovou atmosféru turnaje a kavárničky. I jim patří velký dík, protože před vyhlášením turnaje pomohli sbalit šachový materiál, uklidit stoly i židle a uvést kavárnu do původního stavu.

Pokud někdo čekal že si za 100,- odnese domů vázu, houbu na nádobí, nebo sponzorský kalendář s kamiony, mohl být cenami v podobě použitých avšak drahých šachových knih rozladěn a dotčen a příště raději navštíví obchod Jen za 29,- osobně však věřím, že dobrý turnaj nedělají ceny pro všechny, ale samotní hráči a bojové partie. (Navíc 2 200 ve třech obálkách a víc než dostačující cenová motivace, za kterou jinak člověk pořídí čokoládičky-flaštičky)

sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net
sachyslaviarajce.net

Co do účasti se jednalo o kvantitativně nejslabší ročník Kobrova memoriálu. Jako ředitel turnaje jsem nikoho osobně nepožádal aby si šel turnaj zahrát, nikomu jsem osobně nezavolal a nikoho jsem nepřemlouval. Kvůli narození potomka jsem propagaci turnaje nechal na Petrovi Janoušovi . kterým patří velký dík za to co pro turnaj udělal (Petr Janouš vyřídil všechny nezbytné formality, obeslal pozvánku e-maily). Další dík patří Petru Jakšovi za přínosné debaty a neocenitelnou morální podporu. Jardovi Čihákovi, za to že mi pomohl vyzvednout šachové soupravy. Speciální poděkování pak zaslouží rozhodčí Tomáš Trejbal, který zapůjčil veškerý šachový materiál a turnaj rozhodcoval bez jediného zaškobrtnutí. Poděkovat pak musím i hráčům t TJ Lokomotiva, kteří nadšeně turnaj podpořili. Velký dík směřuje i Leošovi Kobrovi, který turnaj zahájil i zakončil a byl turnajem dojat.

Na slabé účasti se podepsalo několik faktorů. Hezké počasí, několik souběžně konaných turnajů, moje nezodpovědnost obvolat hráče v regionu a přehození této povinnosti na druhé-zkušenější kolegy. Takto například nebyl osobně pozván pan Zikuda. Po skončení turnaje považuji toto opomenutí za vlastní projev neslušnosti, protože poslání hromadného e-mailu se osobnímu pozvání prostě nevyrovná. Na druhou stranu: nejsem nikomu nic dlužen, ke všem hráčům jsem přistupoval stejně (odtažitě:) ), k turnaji si našli cestu ti co si jí najít chtěli a věřím, že nebyli zklamáni.

Turnaj mě v konečném výsledku stál vyprázdnění police se šachovou literaturou (cca 3 000), na kterou se jen prášilo ( tj.nulová hodnota). S organizací a přemýšlením o turnaji jsem zabil tak 30hodin čistého času a moderováním turnaje další den. K tomu by měl člověk připočíst i cenný čas ostatních členů ,kteří pomáhali s organizací a ve finále nám nezbyla ani tisícovka, kterou bychom to spláchli.

Na základě odehraného turnaje nadále věřím, že se i v šachách dají pořádat pěkné turnaje v odpovídajícím prostředí. Záleží jenom na hráčích zda si budou chtít za kvalitní prostor, služby, celodenní hraní a ceny zaplatit 100-300 Kč a nebo nadále šudlat figurkama v dětských lavicích základních škol za 30Kč s tím že si domů odnesou hrnek a tužku s logem pořadatelského města. Organizátor nemá povinnost hráče jakkoliv dotovat a rozmazlovat, na druhou stranu by měl být férový a maximálně využít vybrané peníze. Doufám, že v tomto případě se vše povedlo na maximum.

Osobně v blízké době pro rodinné povinnosti žádnou organizaci turnajů mimo 4x VIP turnajů pro členy Slavie neplánuji a maximálně se pokusím objíždět turnaje v regionu.

Celkové výsledky

Fotogalerie

 
Za ŠK Slavia Liberec

ředitel turnaje a šachový amatér

Bc. Jan Gončarov