"""" 11.2. TJ Krásná Lípa - SLAVIA B """ 4.2. ŠK SLAVIA Liberec A - TJ Jiskra Tanvald """

Na úvod krajského přeboru máme letos výrazně těžší los než loni. Ač oslabeni o 2 hráče základu, vyrazili jsme do Jablonce se záměrem pokusit se překvapit. Naštěstí ani soupeř nebyl v nejsilnější sestavě a tak se dal očekávat vyrovnaný boj.

Partie se příliš nepovedla našemu elitnímu hostu - Mílovi Partlovi. Již krátce po zahájení se v jeho pozici zjevilo několik slabých míst, zejména slabý král. Miloš svého monarchu bránil zuby-nehty a postupně do obrany zapojil všechny černé figurky, které na šachovnici našel. Domácí Fila byl však trpělivý a tak dlouho utahoval šrouby okolo černého krále, až Milošovi nezbylo, než kapitulovat.

Ani na první šachovnici to nevypadalo z našeho pohledu moc vesele. Domácí kapitán Tonda Duda se na našeho předsedu Jirku Jareše vrhnul s nebývalou inenzitou a pozice černého začala brzo praskat ve švech. A co hůře, začali se i tady okolo černého krále rýsovat matové obrazce. A tak vedení domácích narostlo na 2:0.

Roli favorita naštěstí s přehledem potvrdil Luděk Švec, který domácího Matyáše Krále přehrál s naprostým přehledem.

To se bohužel nepodařilo na šesté šachovnici Frantovi Laškovi. Do papírového outsidera, pana Mlota, se pustil optimisticky a obětoval pěšce. Bohužel se mu nepodařilo vytvořit žádné hrozby a proto obětoval i kvalitu. Ani pak se situace nezlepšila a po výměně dam už to šlo s Frantou z kopce a domácí navýšili vedení na nepříjemných 3:1.

Otáčet kormidlem dějin začal na čtvrté šachovnici Marek Gombala. Jeho soupeř, Lukáš Sivák, zahájil partii dobře a dokonce si i černými panďuláky vytvořil mírnou poziční převahu. Poté však začal domácí hráč systematicky pracovat na postupném zhoršování své pozice a po chybě v propočtu si již Marek nenechal vítězství ujít.

Tuhý odpor svého soupeře se podařilo překonat Jirkovi Slabovi a díky kombinačnímu obratu v partii zaslouženě zvítězil.

Luboš Jína byl na sedmé šachovnici velkým favoritem. Domácí Cyhelský si však věřil a k údivu všech přihlížejících obětoval figuru. Náznaky hrozeb však náš hráč s přehledem odrazil a dovedl partii k úspěšnému konci.

O výsledku zápasu tak rozhodovala moje partie s Ondrou Sýkorou. Rozehráli jsme známou teoretickou variantu s obětí pěšce. Skutečnost, že jsme ani jeden netušili, že hrajeme teoretickou variantu, přispěla k větší dramatičnosti partie. Ondra se rozhodl v dalším průběhu partie obětovat ještě další dva pěšce. Diváci poté začali od partie odcházet, protože se domnívali, že je o výsledku partie rozhodnuto, jelikož kompenzace za 3 pěšce nebyla patrná dokonce ani na druhý pohled, natož na první. Poté, co jsem v krátkém časovém sledu dva ze tří přebývajících piků vrátil za šanci zaútočit na soupeřova krále, začali se diváci k partii vracet , tušíce drama (které sliboval i čas na mých hodinách). V časové tísni už to začínalo vypadat, že mat se konat nebude, naštěstí Ondra zahrál poněkud neopatrný obranný tah dámou, načež zjistil, že čelí nekrytelnému matu pátým tahem.

Partie tak završila konečný výsledek na 5:3 pro Slávii, čímž jsme získali potřebný klid do dalších bojů. Nyní máme 3 týdny na přípravu na další zápas s Turnovem.