"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Den šachových kuriozit aneb podívaná jen pro silné nervy

V dalším kole krajského přeboru jsme přivítali jednoho z adeptů na postup, Českou Lípu. Tentokrát jsme nastoupili bez hostů, takže šanci zahrát si dostali všichni ti kmenoví hráči, kteří v minulosti trpěli utkvělou představou, že se jim nedostává dostatečného prostoru. A moc nechybělo a stačilo by to na body. Ale pojďme popořádku.

Zápas začal mírným zpožděním, jelikož Lukáš Václavíček zamířil do staré hrací místnosti, kde už tři čtvrtě roku nehrajeme a spolu s ním se tam vydali i všichni hostující hráči. Po krátké instruktáži se nám podařilo všechny milovníky šachové hry nasměrovat do té správné klubovny a zápas mohl začít.

A nezačal vůbec špatně.

Lukáš předvedl na první šachovnici famózní výkon, za který by se nemuseli stydět ani někteří extraligoví hráči. Miroslava Boreše přehrál již v zahájení a ten, beznadějně zatlačen na poslední dvě řady šachovnice, se pokusil vykoupit kombinací, vedoucí k zisku dámy. Za dámu ovšem Lukáš obdržel takového dříví, že by ho mohl rozdávat. A i bez dámy vytvořil věží, jezdcem a zdálky přihlížejícím střelcem matovou síť, kteroužto rozplést nebylo v lidských silách a tudíž ani v silách Míry Boreše a partie tak rychle skončila Lukášovým vítězstvím.

Další vítězství se zrodilo na šesté šachovnici. V partii byl mírným favoritem hostující Honců. Náš Petr Jakša se ho však nezalekl a nedůraznou hru soupeře v zahájení se pokusil potrestat útokem a krále. Neváhal dokonce obětovat pěšce, za kterého však nezískal dostatečnou kompenzaci, dokonce za něj nezískal vůbec žádnou kompenzaci. Po následné výměně dam to začalo s našim hráčem vypadat bledě, ale jen krátce. Po výměně dam Petr působil dojmem, že mu náhle stouplo ELO o 200 bodů, zatímco na soupeře měla hra bez dam dopad přesně opačný. A tak začal náš hráč postupně odebírat soupeřovi pěšce tempem co tři tahy, to 1 pěšec. A ve chvíli, kdy se převaha pěšců na straně našeho hráče zastavila na číslici 4, přičemž tři z nich mířili nezadržitelně do dámy, začal rozhodčí zápasu zoufale shánět v klubovně příslušný počet černých dam. Naštěstí se soupeř konečně vzdal, takže na hromadné proměny pěšců již nedošlo.

K mírné korekci zápasového stavu došlo na páté šachovnici kde partie Špírka s Lubošem Jínou připomínala hru kočky s myší. Už zahájení nedopadlo pro Luboše moc dobře a v dalším průběhu partie se to příliš nezlepšilo.

Podobně to vypadalo i na osmé šachovnici v partii Ščerba – Lašek a stav zápasu tak byl 2 : 2.

A pak se již začaly dít věci.

Pavel Peníška již v zahájení odebral favorizovanému Daleckému pěšce a nechal na soupeři, jak bude hledat kompenzaci. To se Daleckému příliš nedařilo a postupně již bylo možno Pavlovu pozici bez váhání označit za jasně vyhranou. V koncovce se do toho náš hráč trochu zamotal a najednou byla pozice remízová. Ani to však nevydrželo až do konce a po další chybě našeho hráče se Břéťa Dalecký dokonce dopracoval k vítězství, které za zasloužené rozhodně označit nemůžeme.

Šokující závěr zejména pro hosty měla partie Šlechta – Matouš. Po nekorektní oběti figury za 2 pěšce partie přešla do koncovky, kterou bylo možno ze slávistického pohledu možno bez váhání označit za zdechlou. Hostující hráč se však řídil známým pravidlem koncovek – nespěchej. A to tak důkladně, že ve 49. tahu ke zděšení hostujících hráčů překročil čas.

A to nebylo kuriozitám konec. Moje partie s hostujícím Völflem dospěla do koncovky, nesoucí výrazné remízové prvky. Svým osudným 40. tahem jsem se pustil do zápletek, směřujících na hranu propasti. Po soupeřově odpovědi jsem se nadlouho zamyslel a po důkladném propočtu všech variant jsem dospěl k nezvratnému přesvědčení, že partie je prohraná a čestně jsem se vzdal. Jak se však později ukázalo, v mém hlubokém propočtu jsem přehlédl jeden polostudiový tah, díky kterému byla pozice ve skutečnosti tupá remíza. Ale to už byli hosté na cestě zpět do České Lípy a už bylo pozdě volat pana Völfla zpět, že to dohrajem.

Mára Gombala se za nepříznivého stavu ještě pokoušel hrát proti Romanu Borešovi na výhru, ale pozice to již příliš neumožňovala a tak mu nezbylo, než akceptovat soupeřovu nabídku remízy.

Konečný stav zápasu ŠK SLAVIA Liberec – Česká Lípa, během kterého oba kapitáni zestárli o 10 let, je tedy 3,5 : 4,5.