"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

V úvodním kole KP jsme za nádherného podzimního počasí přivítali v našem známém šachovém svatostánku v prostorách firmy Stamina favorizovaný tým Krásné Lípy.

Nastoupili jsme v silné sestavě se záměrem nedat kůži lacino. A ono se to od počátku vyvíjelo docela příznivě (alespoň pokud se skóre týče).

Petr Paldus již v zahájení postavil Ulfa-Gunthera Bacha před složité problém se kterými si hostující hráč moc dobře neporadil a brzy byl o pika kratší. A jelikož i zbytek partie připomínal hru kočky s myší, vedení Slavie 1:0 na sebe nenechalo dlouho čekat.

Vedení navýšil Pavel Peníška, který přestál silný tlak pana Prince na královském křídle. Poté co se Pavlovy podařilo soupeřovu iniciativu neutralizovat, vyrazil okamžitě do rychlého protiútoku a než se soupeř vzpamatoval, stál před nekrytelným matem.

Další bod přidal novic týmu, Boris Endler. Zahájení sice v Borisově podání nevypadalo moc vesele a brzo měl o pika méně. Poté však Boris přepnul na vyšší rychlost a začal postupně otáčet vývojem partie. Nejenže pika dobyl zpět, ale dokonce brzo získal dalšího a koncovku s pěšcem více již bez problémů dovedl do vítězného konce.

Na druhé šachovnici nejsilnější hráč Krásné Lípy, Tomáš Buchcar v 18. tahu sebevědomě odmítl v rovné pozici remízovou nabídku autora těchto řádku a jal se usilovat o výhru. Jeho počínání však připomínalo myslivce, který vyrazil na lov, ale zapomněl doma flintu. Vzhledem ke stavu 3:0 a zjištění, že na první šachovnici stojíme na výhru jsem se v lepší pozici spokojil s remízou opakováním tahů.

Jediné vítězství  tým hostí zaznamenal na čtvrté šachovnici, kde se Miloši Partlovy zahájení vůbec, ale vůbec nepodařilo a partie tak brzy nabrala jasný kurz a vítězství Oldy Štefanika bylo naprosto zaslouženým.

O našem vítězství rozhodla partie Jirky Jareše na první šachovnici. Po divoce sehraném zahájení to již vypadalo, že se hostující Třešňák dostal z nejhoršího, ale v časové tísni ho zradil taktický postřeh. Kombinace Jirkovy jdou a závěr partie již byl jen věcí techniky – 4,5:1,5.

Luboši Jínovi se nepodařilo zužitkovat výrazně lepší pozici a k pěšcovému nástupu na královském křídle přistoupil až příliš pozdě a situace na bojišti se začal otáčet.  V závěrečné pozici, kde již stál Luboš na prohru se Rosťa Štefánik k údivu všech přihlížejících spokojil s opakováním tahů.

Nejdéle se hrála partie Gombala – Průdek. V bojovně vedené partie na šachovnici vznikla těžká koncovka, trochu lepší pro černého. Vzhledem k nepříznivému bodovému stavu se hostující Průdek rozhodl pokusit se nalézt cestu k výhře. A to se mu podařilo.  Z mnoha možností jak vyhrát si pan Průdek vybral věžovou koncovku (patrně si myslel, že ty mu jdou nejlépe). A skutečně, věžovka byla z pohledu domácího hráče totálně zdechlá. Pan Průdek bohužel pro něj trošku podcenil aktivitu bílých figurek a Marek začal pomaličku polehoučku svého jediného volného pěšce nenápadně posunovat vpřed. A náhle hostující hráč zjistil, že zastavit rozběhnutého á pěšáčka jen tak lehce nepůjde a nezbylo mu nic jiného než přejít do teoreticky remízové koncovky, která také brzo skončila likvidací všech figurek a na šachovnici tak nakonec zůstali jen 2 osamělí králové. A tak partie skončila remízou a zápas naší výhrou 5,5: 2,5

10.11 jedeme do Turnova