"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Druhá liga na dohled

V dalším kole krajského přeboru družstev jsme přivítali jednoho z outsiderů soutěže, libereckou Lokomotivu. Ta dorazila, na rozdíl od domácího týmu, v základu a nakonec z toho bylo drama.

Ale pojďme popořádku.

Nejdříve skončila remízou partie Mohyla – Gombala kde již v ranné fázi partie obdržel hostující Mohyla od domácího hráče remízovou nabídku, která byla akceptována.

Další remízu přidala partie na druhé šachovnice (Bradáč-Janouš), kde partie po vyrovnaném průběhu dospěla do pozice, počítačem tradičně hodnocené jako 0,00. Vzhledem k rovnému materiálu i rovnému počtu pěšcových slabin byla remíza spravedlivým výsledkem.

Vedení domácím zajistil poprvé nastoupivší Franta Lašek, který uplatnil své zkušenosti a postupně soupeře přehrál a zaslouženě zvítězil.

Další bod domácím přinesl Jirka Jareš, který už v zahájení soupeře dostal do nezáviděníhodné situace a ač hostující Rychtář dělal co mohl, už se z toho nevyhrabal a i přes maximální úsilí mu nakonec nezbylo, než složit zbraně.

Opravdové drama přinesla partie Peníška – Prchlý. Domácí hráč opět ukázal nezměrnou bojovnost a po výměně dam vyrazil, nebojíc se přítomnosti početné soupeřovi armády, svým králem neohroženě hluboko do soupeřova tábora. Patrně se zhlédl ve slavné partii Navara – Wojtaszek, ve které Davídek svým králem napochodoval až na h8. Pavel sice až na h8 neprošel, nicméně dostal se i tak dost daleko nato, aby soupeř mohl okolo Pavlova krále uplést matovou síť. Ten se však místo pletení matové sítě jal realizovat v praxi známe šachově-začátečnické pravidlo šacha dáš – dobře hráš. A tak šachováním Pavlova krále zahnal zase zpátky do bezpečí. Pavel poděkoval a poté upozornil na skutečnost, že na straně soupeřových hodin se na displeji objevilo příliš mnoho nul. Ten se sice snažil nesměle přesvědčit rozhodčího, že již dávno udělal 40 tahů, ale poté co se po přepočítání za přítomnosti rozhodčího zjistilo, že tahů bylo jen 38, nezbylo panu Prchlému, než přiznat krutou porážku na čas.

Hosté však nesložili zbraně. Neméně dramatická byla i partie na 6 šachovnici, ve které domácí Jína čelil favorizovanému Petru Filipovi. Těsně před časovou kontrolou domácí hráč sahal minimálně po remíze. Taktický úder, využívající slabosti první řady, byl do očí bijící. Luboš jej však neviděl a po následující chybě v již špatné pozici Luboš překročil čas.

Na vítězství z posledního zápasu se pokusil navázat domácí megatalent, Míra Schiffert. Bohužel hostující hráč se nakonec ukázal nad síly našeho borce. V pozápasové analýze jsme příčinu porážky odhalili naprosto přesně – příliš velké množství pěšcových ostrůvku.

Zajímavý průběh měla partie Partl – Matúšú. Ač zahájení po rychlé výměně dam nasvědčovalo rychlé remíze, prokázali nakonec oba borci pořádnou porci bojovnosti. Zdánlivě vyrovnaná koncovka postupně začala nabírat grády až nakonec dospěla do pozice přivyhrané z pohledu domácího hráče. Únava však udělala své a místo poměrně zřetelné cestě za vítězstvím zvolil domácí hráč jiný postup, na první pohled vypadající také dobře. Nicméně po soupeřově taktickém protiúderu bylo brzo jasné, že co nevidět na šachovnici vznikne teoreticky remízová pěšcovka a tak se i stalo. Zasloužená remíza tak nakonec potvrdila těsné vítězství domácího týmu.

 

Po výhře 4,5 : 3,5 jsme tak stále na dohled bojů o druhou ligu.

8.12. hrajeme s  TJ Bižuterie Jablonec n.N. u nás