"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Jak začalo s blížícím se zápasem přibývat omluvenek od hráčů základní sestavy, nevypadalo to s našimi vyhlídkami moc dobře. Abychom byli alespoň v osmi, museli jsme zmobilizovat i šachisto-houslistu Honzu Vlčka.

Ještě před zápasem nás mile překvapil první hostující hráč v hrací místnosti Milan Lesage informací o chybějících dvou pilířích základní sestavy - dvojice Boreš - Jínová, a vzápětí i informací o tom, že hosté se dostaví v počtu pouze sedmi. Tím se šance vyrovnaly a očekávali jsme vyrovnaný zápas.

Nepříjemného soupeře nafasoval náš elitní host Míla Partl. Tomáše Sichrovského jsme mu určitě nezáviděli. Hostující hráč potvrdil pověst talenta a v zápletkách se mu podařilo Miloše přehrát a vyrovnal tak náš náskok, za který jsme vděčili nedostatečnému počtu hostujících hráčů.

Brilantní partii sehrál Fanda Lašek. Vráťu Halamu začal přehrávat již ve fázi zahájení a Frantova převaha postupně nabývala gigantických rozměrů. Partii náš borec zakončil efektní kombinací a opět jsme se ujali vedení.

Na první šachovnici rozehráli Jirka Jareš s Martinem Habenichtem partii ostrou jako břitva, která se však postupně překláněla na stranu hostujícího hráče. Partie už vypadala z pozice našeho borce poněkud zdechle. Naštěstí soupeř podcenil taktické schopnosti našeho lídra a po Jirkově bleskovém přepadu byl nucen složit zbraně.

Na druhé šachovnici se mi podařilo hostujícímu Jiřímu Jínovi uzmout pěšce a partie začínala vypadat přivyhraně. V oboustranné časové tísni jsem však zahrál léčku, které chyběla pointa a tak jsem lehce nabytého pika stejně lehce i pozbyl a partie tak zaplula do remízového přístavu.

Zajímavou partii sehráli pan domácí, Míra Schiffert, s českolipským megatalentem Kuchařem. Po bojovném průběhu, kdy měl hostující hráč za obětovaného pěšce dostatečnou kompenzaci a pozice tak byla klasická ležatá osmička, se Mírovi podařilo vyměnit dámy a přejít do věžové koncovky s pěšcem navíc. V té se projevilo, že se hostující mládežníci v tréninku zatím ještě nedostali ke kapitole koncovky. Netrvalo dlouho a pozice našeho borce byla hladce vyhraná. Míra zvolil trochu pomalejší cestu k vítězství, evidentně motivovanou tím, že chtěl početnému publiku ukázat, jak brilantně ovládá věžové koncovky. Když utichl bouřlivý aplaus přihlížejících diváků, Míra vyměnil věže a soupeř se při pohledu na hrozivě vypadajícího krytého volného pěšce v pěšcové koncovce čestně vzdal.

Jirka Slaba se v partii s hostujícím Lesagem dostal do obtížné koncovky, ve které se dlouho statečně bránil. Pak už to ale vypadalo, že obrana nebude úspěšná. Pod vlivem tikajících hodin českolipský hráč nenašel vyhrávající pokračování a Jirkovi se tak podařilo dostat partii do pozice teoretické remízy, kterou partie i skončila.

Jako poslední se dohrávala partie našeho veterána Luboše Jíny s českolipským mládežníkem Frantsevem. Střední hra se Lubošovi moc nevydařila a partie se postupně dostala do koncovky s pěšcem méně, která z pohledu domácího týmu vypadala poněkud zdechle. I tady se ovšem projevila neznalost koncovek českolipských mládežníků. Zatímco ještě v 57. tahu měl Luboš o pěšce méně a horšího střelce proti lepšímu jezdci, o pouhých 10 tahů později měl Luboš o 2 pěšce více a vyhranou pozici. I když následná realizace převahy trochu drhla, nakonec Luboš partii dotáhl do vítězného konce a završil tak naše vítězství na 6 : 2