"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Na poslední předvánoční zápas KPD jsme na poslední chvíli museli udělat drobné změny v sestavě, ale i tak jsme předpokládaly, že budeme favority.

Na místě nás mile překvapila neúčast nejlepšího frýdlanťáka, Lukáše Václavíčka. Nemile nás překvapila účast mládežníků z Polska. S těmi jsme fakt hrát nechtěli.

Na první šachovnici narazil Jirka Jareš na polskou hvězdu Aleksandru Czarnieckou. Jirka se rozhodl udělat odvážně velkou rošádu,čehož možná v dalším průběhu partie litoval. Jeho král se brzy ocitl v matových sítích a Aleksandra tak zaznamenala vítězství.

Miniatura byla partie Honzy Šlechty s domácím Vojtou Šicem. Vojta podcenil nepříjemné vazby a po ztrátě figury se čestně vzdal.

Na jednu bránu byla partie na 4 šachovnici mezi Markem Gombalou a domácím Kučinou, připomínající pověstnou hru kočky s myší (pro vysvětlení - myš byl domácí hráč). Netrvalo dlouho a mladý Kučina byl nucen tváří v tvář matovým hrozbám rezignovat.

Po vítězství Fandy Laška jsme se ujali vedení už 3:1 a vypadalo to, že míříme vstříc zaslouženému vítězství.

Poté však přišly 2 překvapivé prohry - na poslední desce podlehl Míra "Pepa" Schiffert domácímu veteránu Pavlíkovi a na šestce pro změnu Jirka Slaba prohrál s domácím talentem Maurerem.

A rázem to bylo 3:3 a rozhodovalo se na druhé a třetí šachovnici.

Na dvojce Petr Paldus i bez přítomnosti dam na šachovnici zatlačil domácího kapitána Slávka Buřitu do těžké defenzívy. Černá pozice tak dlouho praskala ve švech až praskla úplně a stav 4:3 pro Slávii už vypadal veseleji.

Obzvláště, když se mi v partii s polským mládežníkem Karaszewskim podařilo ukořistit soupeři pěšce. Přechod do jezdcové koncovky asi nebyl geniální nápad. Chvílemi to vypadalo, že už to asi vyhrát nepůjde. Po soupeřově nepřesnosti ale nakonec svitla jiskérka naděje. Tady se ovšem vloudila závažná chybka do mého propočtu variant a při rozhodování, zda zchramstnout dalšího pika nebo mazat králem jsem zvolit variantu konzumace pěšce. A to nebylo dobře, protože až příliš vzdálený král činil i při převaze 2 pěšců výhru nemožnou. A tak partie skončila po skoro 6 ti hodinách remízou.

I tak to stačilo na naše vítězství, znamenající setrvání na průběžném třetím místě tabulky.