"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

V prvním zápase nového roku v KP jsme přivítali momentálně poslední tým tabulky - Krásnou Lípu. Hosté se na zápas tak těšili, že dorazili k hrací místnosti už ve chvíli, kdy místopředseda Slavie (takticky nebudu nikoho jmenovat) na druhém konci Liberce teprve snídal. Alespoň měli čas v klidu prodiskutovat výsledky prvního kola prezidentských voleb.

Oba týmy nastoupily v očekávaných sestavách a tak se dal čekat vyrovnaný souboj. Hráči Slavie se do svého soupeře pustili s vervou. Netrvalo dlouho a zejména na zadních šachovnicích se situace začala vyvíjet příznivě pro domácí tým.

Hezky si zaútočil na sedmé šachovnici Fanda Lašek. Svého soupeře, pana Fúzika , zasypal ohňostrojem obětí a soupeři brzo nezbylo, než kapitulovat.

S přehledem si se svým soupeřem poradil Jirka Slaba a skóre tak zase o trochu poposkočilo.

Zaslouženou remízou skončila partie mezi Mílou Partlem a Filipem Třešňákem. Domácí hráč pozičně obětoval pěšce. Kompenzace za pěšce byla dostatečná, ale na víc než na remízu se myslet asi nedalo.

Jako správný kapitán se ukázal Honza Šlechta. Svého soupeře, pana Prince, zatlačil do těžké defenzivy a bylo jen otázkou času, kdy černá pozice, pomalu praskající ve švech, praskne úplně. A tak to bylo už 3,5:0,5. A to ještě ani zdaleka nebyl všemu konec.

Na poslední šachovnici Luboš Jína metodicky předvedl, jak se uplatňuje poziční výhoda při nestejných střelcích. Nejprve panu Wernerovi pohrozil sérií matových hrozeb. Když je soupeř všechny pokryl a otřel si studený pot z čela, odebral mu Luboš důležitého pěšce a jal se realizovat učebnicové uplatnění převahy pěšce při přítomnosti nestejnobarevných střelců. Tím bylo vzhledem ke stavu 4,5:0,5 zřejmé, že zápas asi vyhrajeme.

Partie se bohužel nepovedla Markovi Gombalovi. Jeho talentovaný soupeř Hrazdíra, využil několika drobných nepřesností soupeře a zaznamenal čestný úspěch.

Bojovná partie Průdek - Janouš zprvu vypadala, že nevybočí z rovnovážného stavu. Pak se však hostující hráč rozhodl vyrazit k drtivému nástupu a podařilo se mu koníkem doskákat hluboko do nepřátelského území, konkrétně na kótu f7. V ten moment, bohužel pro něj, zjistil, že nevede cesta zpět a zatoulaný koník dříve nebo později zemře hrdinskou smrtí. A tak se i stalo. A bez figurky se šachy hrají fakt blbe. Skóre tak narostlo na průběžných 5,5:1,5.

Jako poslední se dohrávala partie na první šachovnici. Jirka Jareš odmítl remízovou nabídku v rovné věžové koncovce. Chtěl totiž početnému publiku ukázat, že čas, strávený v posledních měsících studiem věžových koncovek, nebyl ztracený. A tak Jirka zkoušel svého soupeře za pomocí věže ostřelovat postupně ze všech možných úhlů. Mezitím se ovšem soupeřovi pěšci nenápadně posunovaly směrem k poli proměny. A náhle Jirka zjistil, že jsou tak daleko, že už je nezastaví. Vítězství Tomáše Buchcara tak znamenalo korekci výsledku na 5,5:2,5.

Což znamená, že i nadále Slavia září na průběžném třetím místě pořadí krajského přeboru.