Vítězem hlavního turnaje se stal GM Alexander Nosenko (2525) 7,5 bodu, před 7 bodovými IM Sebastianem Plischkim GER (2386) a IM Gabororem Nagy HUN (2391).

Petr Paldus celkově v CZECH Tour 2014 - 2015 na 4 místě. Letošní CZECH Tour sestávala z 10 turnajů.

V lednu se stal vítězem hlavního turnaje OPEN PRAHA 2015 A ukrajinský velmistr GM Alexander Nosenko 2525 , který svým soupeřům povolil pouhé dvě remízy a získal 8 bodů. Poté si odskočil na turnaj do Rakouska kde až jako 4 nasazený vyhrál 18. ročník Internationales Lienz Open 2015 A-Turniera (9 GM, 6 IM, 6 FM, 1 MK) … opět bez prohry, ale až na 3. pomocné hodnocení.

Cestou domů navštívil Liberec, kde sehrál všechny vypsané turnaje.                            A ani v Liberci nedopadl hůře. O svém vítězství rozhodl již v 8. kole, kde hrál černými proti IM Gaboru Nagy (2391) . V koncovce zvládl složitou pozici s dámou proti věži a dvěma jezdcům.

V následné partii již mistrovi stačila remíza k prvému místu a jelikož jeho soupeři IM Sebastianu Plischkimu (2386) stačila tatáž remíza k druhému místu, bylo téměř jasné, jak tento souboj dopadne. A také hned na začátku dopadl.

Péťa Janouš si ve 6. kole dal repete se Zdeňkem Caklem, kterému se povedla odveta za nedávnou porážku z Regionálního přeboru jednotlivců. Nicméně vše mohlo být jinak, pokud by Péťa zahrál rozhodující výměnnou kombinaci jinak … to by z ní vyšel se ziskem pěšce a aktivní pozicí … ale takto to dopadlo přesně obráceně a Zdenda výhody zužitkoval k zisku bodu.

Hned v následném kole narazil na kolegu Luboše Jínu. Luboš se rozhodl černými figurami proobětovat ke králi. Oběť byla Petrem přijata, chybějící pěšce nahradil v obraně dalšími figurami a postupným vylepšováním pozice Luboše přehrál. Péťa v posledních dvou kolech remizoval a turnaj skončil s 5 body na 34 místě

Luboš Jína ke dvěma bodům přidal další bod od Lutze Spreera. V osmém kole Luboš vyválčil dle svých slov zázračnou plichtu, kdy soupeř mohl bez problémů rozhodnout postavením dámy …. k podivu všech si i Luboš dámu postavil také a věčným šachem po pěti hodinách a téměř 130 tazích remizoval. V posledním kole vyhrál a turnaj ukončil se 4,5 body na 45 místě

Jak jsem předpokládal, tak Péťa Jakša v pátém kole začal nekompromisně útočit na vyšší příčky. Zatímco po prvních 4. kolech uhrál jednu remízu, tak dále následovaly 3 výhry. V osmém kole však nestačil na Jaroslava Novotnáho (2022) a v posledním kole odevzdal body i Luďku Švecovi. Péťa uhrál 3,5 a skončil na 75 místě

Luděk Švec v tomto turnaji uhrál pěkných 4,5 bodu a skončil 49.

Turnaje se účastní i mladí nadějní hráči trénující na mistrovství ČR. Jedním z nich je i devítiletý Štěpán Hrbek. S ním jsem byl opravdu rád s bílými za remízu po skoro čtyřech hodinách, 75 tazích a hrající bez dvou pěšců. Štěpán uhrál již 3 remízy a výhru proti starým harcovníkům a navíc i když prohrál s Luďkem Švece, tak v průběhu partie to spíš vypadalo na opačný výsledek. Nakonec Štěpán uhrál 3 body a skončil 79 (a to jedno kolo vynechal)

Mně osobně (J. Šlechta) se v turnaji moc nevedlo. Zejména prohra s Petrem Malinovským, který mi protlačil volného pěšce po dámském křídle a následná prohra se Zdeňkem Kopeckým v budapeštském gambitu mě mrzí. Poté následovala vydřená remíza se Štěpánem Hrbkem.

Na můj účet byla i partie 8.kola, vyhlášená partií kola s Karlem Glacnerem. V ostré přestřelce jsem nedocenil jeho oběť věže a místo pokrytí hrozby (kterou jsem absolutně přehlédl) jsem dobral střelce, načež soupeř se slovy ….“ už to vidíte“ vsunul věž na osmou řadu, nepřehlénutelně vedle mého krále. Teprve nyní jsem si všiml, že po jejím braní obdržím dvoutahový mat … následovalo „ Ano mistře, už to vidím“ …. Turnaj jsem dokonči s 3,5 bodem na 72 místě

Velice dobře měl rozehraný turnaj Petr Paldus, který byl do 7. kola bez prohry (3 remízy a 3 výhry) a dokázal porazit i FM Stanislava Kubu (2164), remizovat s IM Alexandrem Chudinovskym (2264) a FM Janem Bartošem (2195). A mohlo být ještě lépe, pokud by v sedmém kole nalezl vyhrávající pokračování proti Miklosi Halakovi (2241).  V následném 8. kole i přes náležitou přípravu (s vedením turnaje) prohrál, ale v posledním kole pěknou kombinací s obětí střelce za dva volné pěšce vyhrál. Turnaj dokončil s 5,5 body na konečném pěkném 20 místě.

V 7. kole kromě P. Palduse zaváhal i na 1. šachovnici černými kameny hrající Petr Kucera (2252) proti GM Alexandru Nosenkovi (2525). P. Kučera měl úspěch na dosah, a to i přesto, že hrál s pěšcem méně a více jak 30 min v časové tísni. Nicméně jeho pozice byla pevná a nestejnopolní střelci nedávali ani jedné straně naději na výhru. To by ovšem Petr nesměl udělat hrubou chybu, kdy si nechal vzít rozhodujícího pěšce … a vzdal … škoda. V osmém kole však opět vyhrál. V posledním kole nestačil na IM Alexandra Chudinovského.                          Petr Kučera skončil se 6.body na 9. místě.

V osmém kole se povedl další úspěch Lukáši Vaclavíčkovi (2010), když uremizoval IM Alexandra Chudinovského (2264). V 9. kole hrál Lukáš koncovku s věží a koněm proti věži a 2x2 pěscům a přestože nestál rozhodně lépe, dokázal vyhrát. Lukáš obsadil s 6,5 body 8. místo

19.2. proběhl turnaj v bleskovém šachu za účasti 38 šachistů

Stejně jako nedělní rapid ovládl turnaj bez prohry Gabor Nagy, když pouze jednou z 11 partií remizoval, a to s třetím v pořadí Olegem Kuličovem. Jako jediný dokázal vzít body druhému v pořadí GM Alexandru Nosenkovi.

Naši hráči (všichni z krajských soutěží) se seřadili až od šestého místa a to si všichni v silné mezinárodní konkurenci polepšili proti svému nasazení.

Pořadí první desítky: ELO body

1. Nagy Gabor HUN 2391 10.5, 2. Nosenko Alexander UKR 2525 10, 3. Kulicov Oleg RUS 2374 8.0, 4. Paszewski Mateusz POL 2209 8.0, 5. Halak Miklos HUN 2241 7.0, 6. Buchcar Tomáš 2098 6.5, 7. Joukl Zdeněk 2062 6.5, 8. Bradáč Daniel 1932 6.5, 9. Vaclavíček Lukáš 2010 6.5, 10. Bradáč Adam 1822 6.0

Návštěva primátora

Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Liberce pan Tibor Batthyány a město také festival finančně podpořilo. Pan primátor navštívil festival v průběhu 4 kola

Šachový festival se konal již tradičně v hotelu Liberec na Šaldově náměstí.

Celkové výsledky: výsledky