"""" KP družstev v rapidu 4.5. Frýdlant """ 12.5. KP v rapidu, Stráž pod Ralskem """

Před posledním kolem soutěže jsme, vzhledem k vyrovnanému průběhu, stále neměli jistotu záchrany v soutěži. A proto jsme do zbraně povolali největší slávistickou hvězdu – Lukáše Václavíčka. Přeci jen, Frýdlant má na soupisce několik silných hostů, jejichž nasazení by nám mohlo přidělat vrásky na čele. Vyjímečně jsme k zápasu vyrazili vlakem, který nás dovezl až téměř k hrací místnosti. Do karet nám hrála skutečnost, že den před zápasem měl domácí klub oddílovou veselici a na většině jeho hráčů to bylo znát. Dalším pozitivem bylo, že za domácí nenastoupil postrach všech šachistů – Alexandra Czarniecka.

Utkání bylo pod vedením rozhodčího Slávka Buřity sehráno v přátelské atmosféře v téměř luxusním prostředí jedné z mnoha Frýdlantských šachových kluboven.

Již od zahájení se výrazně v náš prospěch vyvíjela partie mezi Petrem Paldusem a Zdeňkem Havlíčkem. Naopak výrazně v náš neprospěch se vyvíjela hra mezi domácím Krchem a našim Jirkou Jarešem. Pohled na šachovnici po 15 tazích nevěštil nic dobrého.

Jako první skončil Petr Paldus, který si s domácím Havlíčkem poradil v kvapíkovém tempu. O moc déle netrvala ani partie Lukáše Václavíčka s Vojtou Šicem, připomínající hru kočky s myší. Rychlé vedení vneslo, až na drobné výjimky, klid do našich řad. Na 3 : 0 navýšil Marek Gombala, který nejprve vytvořil na šachovnici smrtelné vazby, a pak se již jen věnoval sklizni materiálu.

Na 4 :0 pro Slavii jsem zvýšil já poté, co jsem potrestal optimistický pěšcový výpad domácí šachové legendy, Marcela Kokty.

Poté pohodovou atmosféru zápasu lehce narušil mohutný hudební doprovod, linoucí se z reproduktoru mobilního telefonu Luboše Jíny, který neopomněl před zápasem nastavit hlasitost na maximum. Rozhodčí se rozhodl hudební vložku ocenit kontumačním vítězstvím pro domácího Martina Trejbala a bylo sníženo na 1 : 4.

Definitivně skóre posunul do vítězného pásma Petr Jakša, který sympatickému domácímu talentu Honzovi Hrouzkovi postupně odebral několik pěšců a následná věžová koncovka byla pro našeho borce již hračkou. A bylo to 5 : 1 a o výsledku zápasu bylo rozhodnuto.

Nedlouho poté navýšil na 6 : 1 hostující kapitán, Honza Šlechta. Ten se dlouho nemohl rozhodnout, zda má útočit na královském či na dámském křídle, a tak pro jistotu rozvinul iniciativu na obou stranách šachovnice. Rychlejší bylo nakonec křídlo dámské, na kterém Honza b pěšcem doběhl až na osmou řadu, kde jej zastavil okraj stolu a šachovnice.

Na konečných 6 : 2 pro Slavii upravila výsledek zápasu partie mezi domácím Krchem a našim Jirkou Jareše. Ze zmatlaného zahájení se Jirka protrápil až do zdechlé koncovky se dvěma pěšci méně a ať dělal co dělal, zachránit se to už nedalo.

Ale nevadí, konečný výsledek nás i tak posunul do horní poloviny tabulky.